Salı , 12 Kasım 2019

Replika Saat nedir?

Hayatımızda rastladığımız kelimelerden biridir replika. Peki replika saat denildiği zaman aklınıza ne geliyor? Bu yazımızda sizlere replika saatler nelerdir onları yazacağız. Öncelikle replikadan başlayalım.

replika saat 300x225 Replika Saat nedir?Replika kelime anlamı “kopya” olarak geçmektedir. Yani orjinal bir ürünün ikinci bir kopyasına replika diyoruz. Peki replika saatler nasıl ortaya çıktı. Şu şekilde açıklayalım. Klasik ya da koleksiyon özelliği taşıyan saatler birebir kopyalanıyor. Bu şekilde orjinalinden daha çok ucuza satılabiliyor ve çok fazlada ilgi görüyor. Replika saatler Asya’da üretilip tüm dünyaya satışa çıkarılır. Önceleri el arabalarında ve küçük dükkanlarda satılan replika saatler 90′lardan sonra internet üzerinden satışa çıkmıştır.

Orjinallerinden daha düşük kalite olan replika saatler genellikle Çin tarafından üretilir. Saatlerin içinde kullanılan mekanizmalar ise Japonya’dan gelmektedir. Replika saatlere resmi bir belge verilmemiş olsada üreticiler tarafından çeşitli kriterlerde kalite oranın sahiptir.

Günümüzda daha çok internet üzerinden satışı yapılan replika saatleri satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Saati almadan önce çok iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Alışveriş yapacağınız internet adresi ya da mağaza sizlere “Kapıda Ödeme” seçeneği sunmuş olmasına özen gösterin. Ayrıca sizlere garanti sunabilecek sitelerden alışveriş yapmanız sizin için ayrı bir avantaj sağlayacaktır.

Tabi bu yazımızdan sakın replika saat alımına bir yönlendirme tavsiye anlamı çıkmasın. Biz her zaman orjinal saat alımından yanayız. Sebebi ise replika saatlerin bir çok dezavantajı bulunmakta. Görünüş olarak sizlere orjinali ile birebir görüntü sunsa da iç mekanizması ve malzeme kalitesi kesinlikle aynı değildir. Örneğin, 50 metre su geçirmezliği olan bir saatin replikası musluk altında su geçirebilir. Haliyle uzun ömürlü saatler olmadığını ve olabildiğince alımdan uzak durulması gerektiğini iletelim. Paranızı boşuna vermeyin dersek daha doğru olacaktır. Ayrıca replika saatlerin herhangi bir garanti belgesi, güvencesi gibi bir durumda yoktur. Yani bozulduğunda çöpe atacaksınız diyebiliriz. Son olarakta size orjinal diye replika ürünler satmaya çalışanlarla da karşılaşmanız mümkün. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta saatin ağırlığıdır. Marka saatlerinde özelliklerinde saatlerin gramajı en ufak gramına kadar belirtilmiş ve serinin hiçbir saatinde değişiklik göstermez, replikalarda ise her üründe ayrı gramaj mevcuttur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− yedi = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>