Salı , 12 Kasım 2019

Saatlerle biraz edebi biraz manevi

Bazen saatleri neden sevdiğimizi düşünürüz. Zaman makinesi diye de tabir ettiğimiz bizi etkileyen en önemli yönü üzerlerinde müthiş bir zeka olması. Her zaman çağa ayak uyduran tasarımları, birbirinden farklı özellikleri ve müthiş gösterişleri ile biz onlara hayranız aslında.

saat aski 192x300 Saatlerle biraz edebi biraz manevi

Tüm saatlerde matematik, tasarım ve ruh bir araya getirilerek üretimler söz konusu, bu da bize ayrı bir alım amacı katıyor. Tabi günümüzde zamanı göstermesinden öte, üzerlerinde tasarım dehalığı gözlerimize çarpıyor ve bizi cezbediyor. İlk üretim amaçları zamanı göstermek olsa da saatlerin artık konfor, rahatlık, gösteriş ve tutku ön plana çıkıyor. Belki de bazılarımız kollarında ki o pahalı saatlerin yüzüne bile bakmıyor zamanı öğrenmek için ama o saatler hep orada…

Geçmiş zamanda saatler için iki görüş vardı. Birisi saatlerin mekanik ve makineden oluşamayacağı, ikincisi ise saatlerin üretmek için, zamanı net belirlemek için yüzeysel ve nesnel bir tasvirin olması gerektiğiydi. İlk görüş saatin topraktan, ağaçtan, mevsimlerden öğrenilebileceğini ve saat kavramının insanın içinde olduğunu savunuyordu. İkinci görüştekiler ise saatin kültürel bir gereklilik olduğu ve insan tarafından üretilen bir mekanik olduğunu savunuyordu. Günümüzde gördüğümüz üzere ikinci görüştekiler tezlerini başarıyla savundu ve bu güne getirdi.

Şimdi biz ise saatleri sadece bir aksesuar bir takı olarak görmekteyiz. Bu mudur peki saatlerin anlamı? Yaşlı bir saatçiye soralım ne diyecektir size? Saati dinleyeceksin, onu hissedeceksin, kalp atışınla ritmini yakalayacaksın diyecektir emin olun. Saatlerin kalbiniz gibi düşünmelisiniz, onlarla bütünleşmeli ve onu sizin bir parçanızmış gibi hissetmelisiniz.

Çok edebi bir yazı olduğu görüşündeyiz bizde şu an düşündüğünüz gibi icon smile Saatlerle biraz edebi biraz manevi Biz saatlere aşığız desek yeridir herhalde bu yazıdan sonra, bir saati kolumuza taktıktan sonra onu koruruz, hissederiz, onun varlığının bilincinde hareket ederiz. Zaten şu an kaliteli bir saat almaya kalsanız değerini de düşündüğünüzde onun ne kadar manevi ve maddi değeri olabileceğini anlayabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


× 4 = yirmi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>